Vtáčí zob
Je vzpriamený, hustý poloopadavý ker, ktorý pri miernejších zimách nezhadzuje listy. Odoláva dobre exhalátom, výfukovým plynom a prachu, preto sa dobre hodí na živé ploty. Na pôdu je nenáročný a po zakorenení znáša aj dlhšie obdobie sucha. Je to svetlomilný ker, ktorý rastie aj v polotieni, ale tu je rast pomalší. Má oválne dlhé, sýto-zelené, lesklé listy. Kvitne malými bielymi kvietkami od polovice leta, ktoré lákajú motýle. Ročný prírastok je až 1 m, takže netreba zabúdať na pravidelný strih. Prvý treba realizovať na jar po výsadbe, režeme na výšku 30 cm. Počas vegetačného obdobia odporúčame minimálne 2 rezy. Nestrihaný dorastá do výšky a šírky 3 m. Pri výsadbe kopeme ryhu a nie jamky, sadíme 4 kusy na meter.
Je náročnejší ako Ovalifolium, ale za to sa Vám odvďačí krásnym sfarbením listov. Rast je pomerne rýchly, ročný prírastok je 30 – 50 cm. V záhrade vynikne ako solitér, ale je vhodný aj na strihané živé ploty. Je svetlomilný, ale znáša polotieň až tieň. Listy má oválne tmavozelené lesklé uprostred ktorých je nádherný široký svetložltý lem. Pri miernych zimách listy nezhadzuje, takže je poloopadavý. Kvitne v júni až v júli malými bielymi kvietkami, ale je pestovaný skôr kvôli zafarbeniu listov. Uprednostňuje vlhkú a priepustnú pôdu. Netreba zabúdať že už rvý rok po výsadbe ho treba zostrihať na 30 cm aby sa dobre zahustil. Pri trojročnom a staršom odporúčame minimálne 2 strihy počas vegetácie. Nastrihaný dorastá do výšky 4 m a šírky 3 m. Pri výsadbe kopeme ryhu a nie jamky, sadíme 4 kusy na meter.
Je veľmi nenáročný, rýchlo rastúci polo opadavý ker, veľmi vhodný na tvarovanie živých plotov. Má minimálne nároky na pôdu aj na závlahu. Dobre odoláva exhalátom, výfukovým plynom, prachu aj po zakorenení aj dlhším obdobiam sucha. Je to bohato rozkonárený, svetlomilný ker. Dokáže rásť aj v polotieni, tu je však jeho rast pomalší a samotný ker býva trochu menej hustý. Má úzko kopijovité tmavozelené listy. Prospieva na akýchkoľvek dobre priepustných pôdach. Je úplne mrazuvzdorný. Na začiatku leta vytvára metliny príjemne a intenzívne voňajúcich drobných bielych kvietkov. Ak ker po odkvitnutí neostriháme, postupne z nich dozrievajú guľovité čierne plody veľkosti hrášku. V zime sa tieto plody stávajú potravou pre drobných vtákov, z čoho vznikol jeho slovenský názov. Po výsadbe na živý plot ho v prvom roku zvyčajne zostrihneme na výšku 30-60 cm, aby sa ešte v tom istom roku pekne zahustil. Potom by sme ho mali ostrihať ešte 1-2 krát počas vegetácie, ak si z neho želáme pekný súmerný a hustý živý plot. Prosím nezabudnite živý plot strihať trochu na užšie pri jeho vrchole a najširšie pri jeho základni (teda do tvaru ihlanu), aby celá rastlina mala dostatok svetla. Nestrihaný vtáčí zob obyčajný dorastá do výšky asi 3m a šírky asi 2m. Pri výsadbe kopeme ryhu a nie jamky, sadíme 4 kusy na meter.
Ligustrové bloky pestujeme už tretí rok, je to samozrejme naša produkcia. Jeden blok sa skladá z jedného hrantu o rozmere 72 x 30 x 30cm, substrátu a deviatich kusov rastlín. Rastliny majú minimálne 3 roky a sú viackrát zastrihnuté. Avšak šírka a dĺžka bloku s rastlinami je väčšia, cca 90 x 40. Poskytujeme na predaj bloky v dvoch výškach a to 120-150 cm alebo 150-180 cm. Zatiaľ produkujeme len druh Ligustrum ovalifolium, ale od roku 2019 začíname pestovať v blokoch aj Ligustrum ovalifolium Aureum. Bloky je možné vysádzať celoročne okrem zimných mesiacov. Ich hlavná výhoda je, že po vysadení máte živý plot ihneď hotový. Neodporúčame nechávať bloky v pôvodnom hrante, nakoľko už majú prerastené korene a potrebujú ísť do voľnej pôdy, alebo do väčšieho hrantu.
Ideálny čas na výsadbu vtáčieho zobu je jeseň.
Od začiatku októbra je už dostatok rannej rosy a častejšie sú aj zrážky, čím nám odpadá starostlivosť o polievanie. Jar je samozrejme tiež vhodná, avšak je stále kratšia, zmeny počasia sú výrazné a veľmi skoro nastupujú vysoké teploty. Zmeny teplôt rastliny ťažšie znášajú a nemajú toľko času na prekorenenie ako na jeseň. Toto pravidlo sa týka hlavne prostokorenných (voľnokorenných) rastlín. Pri rastlinách v kontajneroch je možná výsadba počas celého roka okrem zimných mesiacov. Keďže majú väčší koreňový systém a kvalitný substrát, je možné ich vysádzať dokonca aj v lete. Len netreba zabúdať, že pri výsadbe počas vysokých teplôt je ideálne to robiť ráno, kým pôda nie je prehriata. Inak je potrebné chladiť jamy vodou pred výsadbou.
Vtáčí zob nie je náročný na pôdu, nemá však rád ílovitú ťažkú pôdu, lebo má povrchový koreňový systém a ťažko potom prekoreňuje. V tomto prípade je lepšie vykopať hlbšiu jamu a primiešať substrát alebo preosievanú ornicu. Ak plánujete vysadiť živý plot, je ideálne sadiť rastliny v jednom rade. Na 1 meter budete potrebovať minimálne 3-5 rastlín. Čím hustejšie sa sadia, tým skôr bude váš živý plot spojený. Pri prostokorenných rastlinách je dobré mať pripravenú predkopanú ryhu o šírke rýľa a hĺbke 20-25 cm. Ako pomôcku pri výsadbe odporúčam vyrobiť si mierku 20-25 cm (podľa toho, ako ďaleko chcete sadiť rastliny) a prikladať ju od jednej rastliny k druhej. Pri dlhých radoch je tiež užitočné použiť špagát, aby ste sadili rovno. Potom už len jemne postúpať okolo rastliniek a dobre ich zaliať. Na záver treba rastliny zastrihnúť z výšky (o 1/3 až 1/2), čo je dôležité, pretože potrebujú prekoreniť a majú oslabený koreňový systém.
Pri kontajnerových rastlinách je ideálne použiť zemný vrták, ktorý urýchli a zľahčí prácu. Vhodný čas na hnojenie vtáčieho zobu je apríl a začiatok júna. Používame hnojivá na okrasné rastliny, npk, Dusfert, Cererit alebo YaraMila.